Карпош

Утре без струја делови од Гази Баба, Карпош и Ѓорче Петров

Без електрична енергија утре ќе останат корисниците во делови од општините Гази Баба, Карпош и Ѓорче Петров. РЦУК по известување од ЕВН Македонија соопшти дека во периодот од 07.30 до 15 часот, без струја ќе...

Важно соопштение од МВР

Од денеска започнува да функционира новото сообраќајно решение за потегот околу Карпош 4, со кое ќе се овозможи намалување на сообраќајниот метеж и ќе се воспостави поголема безбедност. Станува збор за новопоставената...

Без струја делови од три скопски општини

Утре од девет до 13 часот без електрична енергија ќе бидат корисниците од ул. „Браќа Чакреви“ од број 3 до број 14, ул. „Рамиз Садику“ броевите 3, 5 и 7, ул. „Христо Батанџиев“ од...

Шарени тротоари во Карпош

Тротоарите во Карпош ќе станат интерактивни благодарение на Интернационалната Градинка Пиколини. Интересни за поминувачите, разиграни за децата. Безгрижни деца, тоа е нашата обврска. Појдовме од идејата дека сакаме да разубавиме дел од пешачките патеки кои...

Прва отворена фитнес-зона во Карпош

Во Карпош 4 почнаа активностите за изградба на првата современа фитнес-зона на отворено во општината. Во соработка со Агенцијата за млади и спорт, ќе се добие фитнес-зона опремена со 8 справи за вежбање, од...

Денес и утре посебен сообраќаен режим на улиците околу хотелот „Александар Палас“

Поради Дигиталниот самит што денеска и утре се одржува во Скопје, има посебен сообраќаен режим на сообраќајниците околу хотелот Александар Палас и Спортскиот центар Борис Трајковски. Ќе бидат затворени и пренасочени за сообраќај улиците „Јадранска магистрала“,...

Ученик од Карпош добил шуга, преземени мерки за заштита од зараза

Oпштина Карпош информира дека се преземени мерки на дезинфекција и дезинсекција за целосна заштита на учениците за да се спречи ширење на заразата во просториите на училиштето. – Известени се и матичните лекари од подрачјето...

Без струја дел од Карпош, Центар и Влае

Дел од општините Карпош и Центар, како и дел од населбата Влае утре во одреден период од денот нема да имаат струја поради технички зафат на ЕВН. Како што информира РЦУК, од 08:00 до 13:00 часот без...

Можен прекин, без вода утре и задутре дел од општина Карпош

Од 9 часот утре и задутре можен е мал прекин на водоснабдувањето во населбите Жданец, Трнодол, Козле (висока зона) и Нерези. Како што информира РЦУК-Скопје, прекинот е поради чистење и хлорирање на резервоарот Жданец. Корисниците ќе...

НАЈНОВИ