Скопјани се разбудија со топли радијатори

Скопјани утрово се разбудија со топли радијатори и во топли домови, далеку потопли од изминатите неколку дена. Дента кога парното требаше да згасне, Владата...

Свлечишта, одрони од камнења и земја на Шар Планина, пределот кон...

Свлечишта, одрони од камнења и земја струполени на коловозот, навалени потпорни ѕидови. Ваква е сликата во подножјето на Шар Планина долж сообраќајницата, која води...

Следната недела ЕСМ официјално ќе го преземе управувањето со БЕГ и...

Преземањето на управувањето со трите субјекти на БЕГ, (Производство, Дистрибуција и Снабдување ) и со топлификација АД Скопје Север се очекува во текот на...

Денес се слави Светиот Силвестер, eпископ Римски – Ги поправи обичаите...

Роден е во Рим. Светската мудрост и верата во Христа ги прими во младоста. Секогаш живееше според евангелските заповеди. Многу се ползуваше од поуките...

УХМР со тридневна временска прогноза – До понеделник сончево време, потоа...

Денес не очекува сончево време со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен, а вдолж Повардарието повремено засилен северен ветер (над...

Ракометната федерација на Македонија казнета од страна на Европската ракометна федерација

Парична казна и беше изречена на македонската репрезентација во износ од 2.000 евра од страна на Европската ракометна федерација (ЕХФ) поради прекршување на протокол...

Ѓоковиќ повторно е во имиграциски притвор

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ повторно е ставен во имиграциски притвор во Мелбурн каде ќе го чека почетокот на официјалното рочиште на кое ќе...

Д-р Беќаровски: Вчера стававте слики од дочек на Стара нова година,...

Ситуацијата со болеста во нашата држава станува се посериозна, откако новиот сој зема замав за време на новогодишните прослави и празноцоте кои следуваа подоцна. Докторите...

Ѕидот пукна, но иконата на Богородица остана нечепната во манастирот Св....

Големи оштетувања по серијата земјотреси врз манастирот Свети Ѓорѓи во село Велушина, недалеку од градот Битола. Според фотографиите, оштетувања има и во внатрешниот и надворешниот...

Владата донесе Уредба за прогласување кризна состојба

Владата донесе Уредба за прогласување кризна состојба заради нарушување на снабдувањето со топлинска енергија за да се обезбедат мерки за надминување на состојбата. Владата на...

НАЈНОВИ ОБЈАВИ