Култура

Овој викенд по 22 пат во Крушево и Скопје, „Еврофест 2018”:...

Овој петок и сабота повторно, и оваа есен, Македонија ќе другарува со познатиот Интернационален забавно-музички фестивал “Еврофест”. По 22-ри пат ќе се леат хитовите,...

Почна ,,Браќа Манаки” – Клаудија Кардинале продефилира на црвениот тепих (ФОТО)

Со перформанс во режија на Срѓан Јаниќијевиќ беше отворен 39 интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ во Битола. На отворањето ќе бидат прикажани краткиот...

По обвинувањата и заканите: „Ругање на Христос“ со македонска премиера на...

Од “КинеНова” посочуваат дека „Ругање со Христос“ кој ќе биде прикажан на отварањето на фестивалот на 3 октомври, бил селектиран пред реакцијата од Министерството...

„Исцелител“ на Ѓорче Ставрески – македонски кандидат за Оскар

Филмот „Исцелител“ во режија на Ѓорче Ставрески, ќе биде национален кандидат на Република Македонија за наградата „Оскар за најдобар филм од неанглиско говорно подрачје"...

Кино на отворено во Градски парк со Сорентино и Вуди Ален

Во рамките на септемвриското издание на Градски летен парк се вклучува и фестивалот на европски филм, CINEDAYS. Како најава за неговото 17-то издание, МКЦ...

Од утре во продажба – Влезниците за Ерос Рамацоти од 1.990...

Утре во 9 часот наутро ќе бидат пуштени во продажба влезниците за концертот на светски познатиот италијански пејач Ерос Рамацоти во Скопје, закажан за...

Уште едно неверојатно големо име доаѓа во Македонија – Лени Кравиц...

Во рамки на европската турнеја која е по повод излегувањето на новиот албум „Raise Vibration“, LENNY KRAVITZ ќе го посети и Скопје на 3...

Британската поп икона Брајан Фери во Скопје: Шармерите никогаш не стареат...

Брајан Фери (72), британската поп икона, на синоќешниот концерт целосно ја маѓепска публиката во салата на Македонската филхармонија. Господин Фери ни ги распосла своите...

Интернационален уличен уметнички фестивал за живи статуи 2018 (Програма за Статуафест)

Интернационалниот уличен Фестивал СТАТУАФЕСТ - Другото лице на улицата ќе се оддржи на 14ти и 15ти септември, на улица Македонија со почеток во 18:00...

Хумористичната серија „Преспав“ од оваа сезона се сели на нова телевизија

Откако вчера беше најавено дека хумористичната емисија „Фчерашни новости“ повеќе нема да се емитува на ТВ Телма, и денеска со слична информација потврдуваат од...

НАЈНОВИ