Република

Почина градоначалникот на Охрид Јован Стојановски

Утринава во Охрид почина градоначалникот професор д-р Јован Стојановски (48). Веста ја потврдија од Одделението за односи со јавноста при локалната самоуправа.

ЕВН Македонија вработува во Скопје, Гостивар, Кичево, Куманово и Струга

EВН Македонија е компанија чија главна дејност е дистрибуција на електрична енергија во Македонија. На македонскиот пазар компанијата...

Добри вести пристигнаа од Германија: Tрансплатанцијата кај Сара е извршена, таа...

Неколку месечната акција и вистинска мобилизација на граѓаните од целата држава и сите добри луѓе ширум светот, на 12-ти овој месец беше...

Облачно со слаби врнежи од дожд и снег

Времето денеска во Македонија ќе биде променливо облачно со слаб до умерен југоисточен ветер. Во крајните западни и источни делови ќе има...

Високи плати: Чешка е вистинскиот избор за сите Македонци кои сакаат...

Република Чешка претставува одлично место за работа и живот благодарение на ниските трошоци за живеење, квалитетот на животот и балансот помеѓу приватниот...

Не очекува најтоплата година во историјата

Очекувањето е многу набрзо да се формира метеоролошкиот феномен Ел Нињо кои ќе влијае на временските улови во новата 2019 година.

Во понеделник празнуваме голем празник, потребно е да сварите пченица

Повеќе села низ цела Македонија го носат името на светата великомаченица Варвара. Ова е еден од поголемите празници што нашиот народ ги...

Оглас за вработување во Прилепска Пиварница АД

Со континуирано инвестирање во производниот процес уште од своето основање во 1924 година па до денес, „Прилепска Пиварница“ АД постојано го подобрува...

Денеска е Свети апостол Андреј Првоповикан- жените да ги избегнуваат овие...

Во народниот говор името Андреј асоцира на нешто јадро (крупно) па поради тоа е поврзано со верувањето дека од тој датум денот...

Приватизација на државно градежно земјиште

Граѓаните повторно можат да поднесуваат барања за приватизација на градежно земјиште во државна сопственост во Управата за имотно правни работи.

НАЈНОВИ