Република

Прегладнета мајка ги лаже ќерките дека јадела кај соседите за тие...

Мајка на две ќерки моли за храна и облека за децата. Живеат во Крива Паланка во куќа која на се личи освен на дом. Нејзините...

Во овие земји може да најдете работа со македонски пасош

За да се замине во Шведска, потребен е само пасош, а останатите услови се договараат со работодавецот. Според претставникот на Шведската амбасада во Хрватска, за...

НЕ ПЛАЌАЈ: Овие долгови застаруваат по 1 година

Овој рок најчесто се однесува на побарувања произлезени од давање на комунални и други слични услуги од страна на јавните претпријатија на домаќинствата. Сите...

Метеоролози – очекувања за 1 Мај: Не очекува месец каков што...

Сите му се радуваме на 1-ви Мај. Тој датум ни претставува вистинска можност за дружење и уживање во природата. Но, во некои земји се организираат...

ВИ ЈА ОТКРИВАМЕ НАЈГОЛЕМАТА ЈАВНА ТАЈНА: Која е процедурата за вадење...

Борбата за подобро утре, солидна животна егзистенција и поголеми плати достојни за нормален живот се дел од причините поради кои се повеќе Македонци посегнуваат...

Се менуваат правилата за сметките за струја – граѓаните имаат рок...

600 000 домаќинставата до ноември треба да изберат од кого ќе купуваат струја следната година, кога почнува и целосната либерализацијата на пазарот на електрична...

Овие пет надоместоци газдите мора да ви ги исплатат секој месец

Секој работник има право на надоместок на трошоците кои се направени поврзани со работата, а се уредени со Закон за работни односи и колективниот...

КАКО ДА НАЈДЕТЕ РАБОТА ВО МАЛТА: Македонец раскажува што треба да...

Скопјанецот Сашко Дамјановски кој од неодамна е во Малта за сите граѓани објаснува како полесно може да се најде работа во оваа земја. Се...

Истражување: Колку Македонки сонуваат за секс со Албанец, а колку Албанки...

Невладината организација “Who is better i will go”-albanian girl во интравалот од 05.03 до 09.03 2018 направи телефонска анкета на 280 жени во Македонија....

Попладнево почнува пријавувањето за лотаријата за зелена карта во САД

Лотаријата за зелена карта за 2020 година, со која се овозможува легален постојан престој во САД, започнува денеска (среда) во 18 часот, а завршува...

НАЈНОВИ