Свет

Снегот направи проблеми во сообраќајот во Хрватска – доаѓа ли и...

Во Хрватска од ноќеска паѓа снег, а побелеа и улиците на главниот град. Обилен снег паѓа во внатрешноста, навеви има на автопатот, а снег...

Земјотрес повторно ја стресе Грција синоќа

Земјотрес со интензитет од 4,4 степени според Рихтер ја погоди синоќа Грција. Според ЕМСЦ, потресот е во близина на Атина, 80 километри северозападно од Перистери...

Бугарски медиум прашува: И Ататурк бил Бугарин?!

Има верзија дека Ататурк има бугарско потекло, а тоа е запишано дури и во енциклопедијата на браќата Данчови отпечатена уште во 1936 година пишува...

Нијагарините водопади замрзнаа по снежното невреме

Се појавија неверојатни слики кои покажуваат замрзнати пејзажи во Бафало, Њујорк и Нијагарините водопади по зимската бура на Божиќ што го зафати регионот. Во Бафало,...

Многу правила се менуваат: Ако често патувате во Германија ова треба...

Од 2023 година во Германија ќе стапат на сила новите правила и закони кои се однесуваат на патниот сообраќај и на возачите. Во продолжение...

„Црн мраз“ во Германија, издадени предупредувања

Црн мраз, кој се појавува на патиштата и плочниците, прави проблеми низ цела Германија. Метеоролозите издадоа предупредувања за речиси цела земја, се откажува наставата, има...

Силен земјотрес ја стресе БиХ утрово

Силен земјотрес со јачина од 4,6 степени според Рихтеровата скала утрово ја погоди Босна и Херцеговина. Тоа се случило на 27 километри северозападно од Травник,...

Кралицата Елизабета ја криела тешката болест од јавноста

Кралицата Елизабета Втора се бор ела со многу сериозна форма на ра к во последните месеци од својот живот, се вели во најновата биографија...

Половина Молдавија остана без струја, се молат граѓаните да останат смирени

Рус ките рак етни нап ади врз енергетската инфраструктура на Укр аина предизвикаа прекин на испорака на струја во половина Молдавија, изјави денеска вицепремиерот...

Еве како се проширил земјотресот од Италија – во Хрватска стигнал...

Земјотресот што вчера ја погоди Италија беше почувствуван и во Хрватска. Земјотресот бил со јачина од 5,7 степени, а епицентарот бил во морето меѓу...

НАЈНОВИ ОБЈАВИ