Свет

Швајцарската влада го контролира (не)движењето на граѓаните преку мобилните

Владата на Швајцарија побара од државната телекомуникациска компанија „Свиском“ да и достави податоци за мобилните телефони во текот на еден ден, заради проценка на...

СЗО откри каде можеме да го очекуваме новото жариште на коронавирусот:...

Светската здравствена организација соопшти дека во САД коронавирусот забрзано се шири и дека може да стане нов епицентар на заразата. Во изминатите 24 часа, 85%...

Почина Кинез кој бил позитивен на хантавирус, сличен на коронавирусот

Светските медиуми пренесоа дека човек во Кина починал откако бил позитивен на хантавирус, а по објавувањето на оваа вест се крена огромна паника на...

Од утре наутро целосна забрана на движењето во Грција

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис попладнево соопшти целосна забрана на движењето во Грција, што стапува во сила утре во шест часот наутро, а дозволено ќе...

Состојба со Ковид-19 во светот до 13 часот – Црна Гора...

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 315.267 луѓе заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 13.590. а оздравеле 95.892 лица. Романија –...

Олеснувања што ги носи новиот закон за имиграција во Германија

Oд први март, во Германија стапи на сила новиот закон за имиграција на стручен персонал. Новиот закон ќе ги прошири веќе постојните одредби за...

Влегуваш и излегуваш: Отворен првиот Amazon супермаркет без каса

Компанијата Amazon го отвори својот прв супермаркет без каса, во кој нема чекање во ред ниту купување во кеш или поминување на картичка на...

Луксембург од денес е првата европска држава со бесплатен јавен превоз

Од денес на 1 Март 2020 година, Луксембург ќе стане првата земја во светот што ќе добие бесплатен јавен превоз. Властите направија таков потег...

Отсега полесно до работа во Германија: Ова се правилата кои почнуваат...

Од 1 март во Германија стапува во сила нов Закон за доселување стручњаци. Тој се однесува на квалификувани работници од земји надвор од ЕУ,...

Во Шведска добивањето отказ не е повеќе стресно искуство

Добивањето отказ од работното место никогаш не е пријатно искуство, но новиот трансферен систем во Шведска ветува многу повеќе отколку само враќање во стабилна...

НАЈНОВИ