Ендрју Тејт се враќа на Твитер по пет години: „Илон Маск е легенда“

ИЗВОРСкопје24
|

инфлуенсерот Ендрју Тејт се врати на Твитер пред неколку дена, откако наводно му била укината петгодишната забрана за објавување на социјалната мрежа.

Во 2017 година, контроверзниот инфлуенсер беше забранет од Твитер поради коментари за жени кои ги прекршиле условите на социјалната мрежа. Ендру го врати пристапот до социјалната мрежа набргу откако таа беше преземена од Илон Маск. Во своите нови објави, Тејт напиша за слободата на говорот и нагласи дека очекува другите да имаат „отворен ум“.

Тој објави и видео од авионот со порака: „Решив да одам во Калифорнија и да му кажам на Елон Маск дека е легенда“.

Неговото враќање на социјалната мрежа предизвика бројни реакции.

„Ендру Тејт навистина се врати на Твитер?“, „Навистина го пуштија?“, „И веднаш го следат уште 300.000 луѓе“, се само дел од коментарите.