Филипче: Интересот е голем, па на мапа ќе бидат означени населбите од каде што се пациентите со коронавирус

ИЗВОРСкопје24
|

Министерот за здравство Венко Филипче, на денешната прес конференција одговарајќи на прашањето на Слободен печат, од кои населби во Скопје се пациентите дијагностицирани со коронавирус, рече дека интересот за ова прашање е голем, па затоа викендов на мапа детално ќе бидат означени местата.

-Се спрема мапата да се означи добро на сајтот на Институтот за јавно здравје со оглед на тоа што стигнаа навистина бројни прашања за населбите и општините во Скопје. Верувам дека добро ќе се изработат тие технички податоци овие денови веројатно до викендот, посочи Филипче.

Од вчера за некои пациенти со ковид 19, има терапија која се состои од антибиотик и лек за маларија, но таа може да се прима само за некои пациенти и само во болнички услови. Запрашан како пациентите кои се на домашно лекување ќе ја добијат оваа терапија, министерот нагласи дека терапијата не е нималку безазлена, и дека сите не можат да ја примаат, но и дека за оние кои можат, се обезбедува транспорт до Клиниката за инфективни болести во Скопје.

Целиот текст прочитајте го на Слободен печат ТУКА.