„Малку е морничаво“: Софтверот го врати Харисон Форд во раните четириесетти за „Индијана Џонс“

ИЗВОРСкопје24
|

Индијана Џонс се враќа на големото платно, а со него и Харисон Форд (80). За петтиот дел од серијалот култни филмови, Форд беше подмладен во еден дел користејќи визуелни ефекти и најнова технологија.

Магазинот Empire објави ексклузивни фотографии од петтиот дел од франшизата „Индијана Џонс“. Empire го посвети целото специјално издание, кое ќе излезе во јануари 2023 година, на новиот филм. На фотографиите е прикажан подмладен Форд.

Мора да се признае дека технологијата за подмладување била користена само во првите сцени од филмот, кои се одвиваат во замокот во 1944 година и во кои Џонс се соочува со група нацисти. Тој наскоро ќе старее во своето сегашно јас во 1969 година, времето кога се случува петтиот филм од франшизата.

Форд призна дека подмладувањето го смета за „малку морничаво“.

– Но, ова е првпат да верувам во она што го гледам. Навистина не сакам да знам како функционира, но тоа го прави. И не, тоа не ме тера да се вратам на мојата младост. Среќен сум во своја кожа – изјави Харисон.