Поради навредлив израз, Бијонсе мора повторно да сними песна од новиот албум(Видео)

ИЗВОРСкопје24
|

Бијонсе треба повторно да сними една од песните од нејзиниот нов албум, откако таа се соочи со критики од активистите за попреченост.

Песната „Heated“, која беше објавена во петокот, содржеше погрден термин кој често се користи за омаловажување на луѓето со спастична церебрална парализа.

Нејзиниот публицист изјави за Би-Би-Си дека зборот, кој може да има различни конотации во САД, „не бил намерно употребен на штетен начин“.

„Ќе биде заменето во текстот“, додаваат тие, без да прецизираат кога.

Реакцијата доаѓа само неколку недели откако американската поп ѕвезда Лизо се извини што го употребила истиот збор во нејзината песна „GRRRLS“. Таа се извини и повторно ја објави песната, испуштајќи го навредливиот текст.

„Да разјаснам една работа, никогаш не сакам да промовирам навредлив јазик“, напиша таа во изјавата објавена на социјалните мрежи.