Силен земјотрес предмалку го стресе познатиот грчки остров

|

Земјотрес со јачина од 6 степени според Рихтеровата скала се случи во јужниот дел на Средоземното Море во близина на грчкиот остров Родос.

Епицентарот на земјотресот бил на географска должина од 20 километри, на 80 километри од островот Родос.

Сè уште нема информации за материјална штета и повредени.